Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 21 |
| APPLICATION | Vacuum |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 2 |
| OUTLET PIPE SIZE | 2 |
| EXHAUST PIPE SIZE | 2-1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Not Included |
| SIZE | 2 |
| CV (1-2) | 70.0 |
| CV (2-3) | 71.0 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (vacuum to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 8.62 in (219 mm) |
| WIDTH | 6.33 in (161 mm) |
| HEIGHT | 9.46 in (240 mm) |
| WEIGHT | 15.3 lb (6.9 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
PDF Documents
Product Catalog - 21 Series Vacuum
Open PDF