Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 21 |
| APPLICATION | Vacuum |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/2 |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2 |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 3/4 |
| CV (1-2) | 6.5 |
| CV (2-3) | 7.0 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 87 VA inrush, 30 VA holding on 50 or 60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 120 F (-40 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (vacuum to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 4.45 in (113 mm) |
| WIDTH | 3.59 in (91 mm) |
| HEIGHT | 8.10 in (206 mm) |
| WEIGHT | 3.3 lb (1.5 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
PDF Documents
Product Catalog - 21 Series Vacuum
Open PDF