Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 34 |
| VALVE STANDARD | Namur |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | Direct Mount; NAMUR Interface |
| CONNECTION | M12 |
| PILOT TYPE | Internal |
| SIZE | 1/4" |
| AVG CV | 0.25 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 0.7 watts on DC |
| AMBIENT TEMPERATURE | 4 to 122 F (-10 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 4 to 122 F (-10 to 50 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 116 psig (8 bar) |
| LENGTH | 2.18 in (55.4 mm) |
| WIDTH | 1.20 in (30.5 mm) |
| HEIGHT | 4.27 in (108.5 mm) |
| WEIGHT | 0.8 lb (0.3 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |