Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 95 |
| VALVE STANDARD | Namur |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Detented |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | Direct Mount; NAMUR Interface |
| CONNECTION | EN 175301-803 Industrial Form B |
| PILOT TYPE | Internal |
| MANUAL OVERRIDE | Non Locking |
| SIZE | 1/4" |
| AVG CV | 1.3 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 5.5 VA holding on 50/60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 150 psig (10 bar) |
| LENGTH | 8.88 in (225.5 mm) |
| WIDTH | 1.16 in (29.5 mm) |
| HEIGHT | 2.78 in (70.5 mm) |
| WEIGHT | 1.04 lb (0.47 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |