Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W14 |
| APPLICATION | Standard |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Direct Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | EN 175301-803 Form A |
| MANUAL OVERRIDE | Locking |
| CV (1-2) | 0.1 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 6 VA holding on 50 /60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 5 to 175 F (-15 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| LENGTH | 1.2 in (30 mm) |
| WIDTH | 2.40 in (61 mm) |
| HEIGHT | 2.5 in (64 mm) |
| WEIGHT | 1.0 lb (0.45 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |