Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | Pack |
| APPLICATION | Standard |
| ACTUATION | Electrical |
| NUMBER OF STATIONS | 12 |
| FUNCTION | 5/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 3/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mount |
| AVG CV | 0.5 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 3.9 VA holding |
| CONNECTION | EN 175301-803 Form A |
| AMBIENT TEMPERATURE | 39 to 122 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 39 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal & Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF