Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 95 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | Inline/Manifold |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| AVG CV | 1.3 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 22.5 to 150 psig (1.5 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 1.04 in (26.5 mm) |
| WIDTH | 2.81 in (71.5 mm) |
| HEIGHT | 1.35 in (34.5 mm) |
| WEIGHT | 0.51 lb (0.23 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Die Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |