Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 95 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 3/8" |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | Inline/Manifold |
| CONNECTION | EN 175301-803 Industrial Form B |
| PILOT TYPE | Internal |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| AVG CV | 2.6 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 2.5 watts |
| AMBIENT TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 22.5 to 150 psig (1.5 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 1.25 in (32.0 mm) |
| WIDTH | 5.15 in (131.0 mm) |
| HEIGHT | 2.83 in (72.0 mm) |
| WEIGHT | 1.15 lb (0.52 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Die Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum |
| SEAL MATERIAL | Buna-N, Viton |