Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 16 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| CONNECTION | Hardwired |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| AVG FLOW | 0.3 Cv (300 Nl/min) |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 87 VA inrush, 30 VA holding on 50 or 60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 2.58 in (66 mm) |
| WIDTH | 2.88 in (73 mm) |
| HEIGHT | 3.73 in (95 mm) |
| WEIGHT | 1.4 lb (0.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF