Specifications
| NOMINAL DIAMETER | ND 12 mm |
|---|---|
| FLUIDIC INTERFACE | ROSS ND 12 |
| NOMINAL FLOW | 3200 Nl/min |
| MAX INLET PRESSURE | 5 bar |
| WORKING PRESSURE | 0 - 4.0 bar |
| ELECTRICAL CONNECTION | Harting Han 8D Connector, male, 8 pins DIN EN 175301-801 |
| SETPOINT SIGNAL | 4-20 mA |
| MEDIUM | Compressed air or other neutral gases |
| VOLTAGE | 24 V DC |
| POWER CONSUMPTION | 37.2 W |
| AMBIENT TEMPERATURE | 0 - 75 °C |
| PROTECTION CLASS | IP65 |
| MOUNTING | Base mounted |
| VALVE DESIGN | Poppet |
| VALVE FUNCTION | 3/3-Way |
| DEFAULT POSITION | Center Closed |
| SEAL MATERIAL | FKM |
| BODY MATERIAL | Aluminum Barstock |