Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | Pendant |
| APPLICATION | High Flow |
| ACTUATION | Manual Pendant |
| FUNCTION | 2/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| CV (1-2) | 0.73 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| LENGTH | 2.8 in (70 mm) |
| WIDTH | 2.8 in (71 mm) |
| HEIGHT | 3.1 in (78 mm) |
| WEIGHT | 1.0 lb (0.5 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| NUMBER OF LEVERS | 2 |
| NUMBER OF HANDLES | 0 |
| PROTECTIVE COVER | Not Included |
| NUMBER OF VALVES | 2 |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF