Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | Pendant |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Manual Pendant |
| FUNCTION | 3/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| CV (1-2) | 0.24 |
| CV (2-3) | 0.42 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| LENGTH | 1.8 in (46 mm) |
| WIDTH | 7.2 in (182 mm) |
| HEIGHT | 4.7 in (120 mm) |
| WEIGHT | 1.7 lb (0.8 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| NUMBER OF LEVERS | 1 |
| NUMBER OF HANDLES | 1 |
| PROTECTIVE COVER | Not Included |
| NUMBER OF VALVES | 1 |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF