Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | Pendant |
| APPLICATION | High Flow |
| ACTUATION | Manual Pendant |
| FUNCTION | 3/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 2 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| WEIGHT | 3.0 lb (1.36 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| NUMBER OF LEVERS | 6 |
| NUMBER OF HANDLES | 2 |
| PROTECTIVE COVER | Not Included |
| NUMBER OF VALVES | 6 |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF