Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 12 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Manual Selector Switch |
| FUNCTION | 3/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Detented |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/8" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/8" |
| CONSTRUCTION | Spool & Sleeve |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 0.6 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 1.46 in (37 mm) |
| WIDTH | 4.6 in (118 mm) |
| HEIGHT | 1.26 in (32 mm) |
| WEIGHT | 0.31 lb (0.14 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |