Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 31 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Manual Hand Lever |
| FUNCTION | 4/3 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| CENTER POSITION | Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 3/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| CV (1-4) | 2.8 |
| CV (2-3) | 2.3 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 2.75 in (70 mm) |
| WIDTH | 5.63 in (143 mm) |
| HEIGHT | 13.5 in (344 mm) |
| WEIGHT | 4.8 lb (2.2 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| LEVER POSITION | Vertical |