Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 36 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Manual Treadle Valve |
| FUNCTION | 3/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Detented |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 1.2 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | -34 to 80 |
| MEDIA TEMPERATURE | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | -34 to 80 |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | 0.3 to 10 |
| LENGTH | 3.44 in (87 mm) |
| LENGTH (MM) | 87 |
| WIDTH | 6.0 in (152 mm) |
| WIDTH (MM) | 152 |
| HEIGHT | 1.9 in (48 mm) |
| HEIGHT (MM) | 48 |
| WEIGHT | 1.3 lb (0.6 kg) |
| WEIGHT (KG) | 0.6 |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |