Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | RM |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Manual Guarded Pedal Valve |
| FUNCTION | 5/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 0.5 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 23 to 140 F (-5 to 60 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | -5 to 60 |
| MEDIA TEMPERATURE | 23 to 140 F (-5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | -5 to 60 |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 120 psig (0 to 8.2 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | 0 to 8.2 |
| LENGTH | 5.31 in (135 mm) |
| LENGTH (MM) | 135 |
| WIDTH | 9.64 in (245 mm) |
| WIDTH (MM) | 245 |
| HEIGHT | 5.23 in (133 mm) |
| HEIGHT (MM) | 133 |
| WEIGHT | 2.1 lb (0.9 kg) |
| WEIGHT (KG) | 0.9 |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |