Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 11 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Mechanical Cam Roller |
| DIRECTIONS | 1 Direction |
| FUNCTION | 3/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 0.5 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -10 to 175 F (-23 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -10 to 175 F (-23 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 1.82 in (46 mm) |
| WIDTH | 2.76 in (70 mm) |
| HEIGHT | 4.5 in (114 mm) |
| WEIGHT | 1.0 lb (0.5 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |