Specifications
| VALVE TYPE | Flow Control Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 0.3 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 0.63 in (16 mm) |
| WIDTH | 1.0 in (25 mm) |
| HEIGHT | 1.4 in (36 mm) |
| WEIGHT | 0.8 lb (0.4 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| ADJUSTMENT | Knob |
| PROFILE | Right Angle |