Specifications
| VALVE TYPE | Flow Control Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 1.9 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 0.94 in (24 mm) |
| WIDTH | 1.5 in (38 mm) |
| HEIGHT | 2.2 in (56 mm) |
| WEIGHT | 0.20 lb (0.09 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| ADJUSTMENT | Knob |
| PROFILE | Right Angle |