Specifications
| VALVE TYPE | Flow Control Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | High Capacity |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1-1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1-1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| SIZE | 1-1/4" |
| AVG CV | 22 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 5.00 in (127 mm) |
| WIDTH | 2.50 in (64 mm) |
| HEIGHT | 4.38 in (111 mm) |
| WEIGHT | 2.1 lb (1.0 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| ADJUSTMENT | Knob |
| PROFILE | Low |