Specifications
| VALVE TYPE | Flow Control Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 0.5 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 150 psi (10.3 bar) |
| LENGTH | 40 in (1.6 mm) |
| WIDTH | 16 in (0.6 mm) |
| HEIGHT | 53 in (2.1 mm) |
| WEIGHT | 0.18 lb (0.08 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| ADJUSTMENT | Slot |
| PROFILE | Low |