Specifications
| VALVE TYPE | Flow Control Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 2.3 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 150 psi (10.3 bar) |
| LENGTH | 68 in (2.7 mm) |
| WIDTH | 33 in (1.3 mm) |
| HEIGHT | 76.5 in (3.0 mm) |
| WEIGHT | 0.18 lb (0.08 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| ADJUSTMENT | Knob |
| PROFILE | Low |