Specifications
| VALVE TYPE | Check Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | High Capacity |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| SIZE | 3/4" |
| AVG CV | 5.2 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet |
| LENGTH | 4.52 in (114.8 mm) |
| WIDTH | 1.76 in (44.7 mm) |
| HEIGHT | 3.37 in (85.6 mm) |
| WEIGHT | 0.9 lb (0.4 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |