Specifications
| VALVE TYPE | Check Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 2.9 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet |
| LENGTH | 2.79 in (71 mm) |
| WIDTH | 1.58 in (40 mm) |
| HEIGHT | 1.38 in (35 mm) |
| WEIGHT | 0.5 lb (0.2 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |