Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 27 |
| APPLICATION | Pressure Booster |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 Single Air Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Not Included |
| SIZE | 1-1/4" |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 120 F (-40 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Must be equal to or greater than inlet pressure |
| WEIGHT | 7.0 lb (3.2 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |