Specifications
| VALVE TYPE | Shuttle Valve |
|---|---|
| SERIES | 19 |
| APPLICATION | High Flow |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| AVG CV | 3 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 2.64 in (67 mm) |
| WIDTH | 1.25 in (32 mm) |
| HEIGHT | 2.13 in (54 mm) |
| WEIGHT | 0.8 lb (0.4 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |