Specifications
| SERIES | 15 Series Modular |
|---|---|
| ACTUATION | Manual |
| FUNCTION | 3/2 |
| SOFT START | Included |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | In-line |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET SIZE | 3/4" |
| OUTLET SIZE | 3/4" |
| EXHAUST SIZE | 3/4" |
| BODY SIZE | 3/4" |
| LENGTH | 2.9 in (73.7 mm) |
| WIDTH | 4.0 in (101.9 mm) |
| HEIGHT | 5.29 in (134.2 mm) |
| WEIGHT | 1.8 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 0 to 200 psig (0 to 14 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| DGUV CERTIFICATION | No |
| CE CERTIFICATION | No |
| PORTS 1-2 FLOW | 5.6 Cv (5500 Nl/min) |
| EAC DECLARATION | Yes |
| PORTS 1-2 FLOW (NL/MIN) | 5500 |
| CSA/UL CERTIFICATION | No |
| PORTS 2-3 FLOW | 8.1 Cv (8000 Nl/min) |
| PORTS FLOW 2-3 (NL/MIN) | 8000 |
PDF Documents
Product Catalog - Lockout Valves with Soft Start
Open PDF