Specifications
| SERIES | 27 Series |
|---|---|
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| VOLTAGE | 110 VAC |
| SOFT START | Included |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET SIZE | 1-1/4" |
| OUTLET SIZE | 1-1/4" |
| EXHAUST SIZE | 1-1/2" |
| BODY SIZE | 1-1/4" |
| MOUNTING | Inline |
| LENGTH | 6.68 in (170 mm) |
| WIDTH | 4.90 in (124 mm) |
| HEIGHT | 11.6 in (296 mm) |
| WEIGHT | 9.5 lb (4.3 kg) |
| CV (1-2) | 30 |
| CV (2-3) | 32 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |
PDF Documents
Product Catalog - Lockout Valves with Soft Start
Open PDF