Specifications
| SERIES | 27 Series |
|---|---|
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| SOFT START | Included |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET SIZE | 1" |
| OUTLET SIZE | 1" |
| EXHAUST SIZE | 1" |
| BODY SIZE | 3/4" |
| MOUNTING | Inline |
| LENGTH | 4.45 in (113 mm) |
| WIDTH | 3.59 in (91 mm) |
| HEIGHT | 7.48 in (190.1 mm) |
| WEIGHT | 4.8 lb (2.2 kg) |
| CV (1-2) | 12 |
| CV (2-3) | 16 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |
PDF Documents
Product Catalog - Lockout Valves with Soft Start
Open PDF