Specifications
| SERIES | M35 |
|---|---|
| VALVE FUNCTION | Redundant 3/2 Single Solenoid |
| CONSTRUCTION | Dual Poppet |
| ACTUATION | Electrical |
| SOFT START | Included |
| LOCKOUT | Not Included |
| MONITORING | External |
| FEEDBACK | PNP Solid State Pressure Sensors |
| RESET | Automatic |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET SIZE | 1/2" |
| OUTLET SIZE | 1/2" |
| EXHAUST SIZE | Built-in Silencer |
| BASIC SIZE | 8 |
| PORTS 1-2 FLOW | 4.1 Cv (4034 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 7.57 Cv (7449 Nl/min) |
| FEEDBACK RATING | Contacts - 5 amps at 250 volts AC, or 5 amps at 30 volts DC |
| POWER CONSUMPTION | 2.0 watts |
| SOLENOID CONNECTION | 5-pin M12 |
| FEEDBACK CONNECTION | 5-pin M12 |
| SOLENOID/SENSOR PIN CONFIGURATION | DC |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psi (10 bar) |
| PILOT SUPPLY | Internal |
| PRESSURE GAUGE | Not Included |
| HEIGHT | 10.31 in (261.9 mm) |
| LENGTH | 3.15 in (80.0 mm) |
| WIDTH | 4.30 in (109.3 mm) |
| WEIGHT | 6.6 lbs (3.0 kg) |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Compressed air according to ISO 8573-1 Class 7:4:4 |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |