Specifications
| VALVE TYPE | Safe Exhaust - Hazardous Location |
|---|---|
| SERIES | DM2C Series |
| VALVE FUNCTION | Redundant 3/2 Single Solenoid |
| CONSTRUCTION | Dual Poppet |
| ACTUATION | Electrical |
| SOFT START | Not Included |
| LOCKOUT | Not Included |
| MONITORING | Internal |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| FEEDBACK | Not Included |
| COMMUNICATION | N/A |
| RESET | Solenoid |
| THREAD TYPE | G |
| INLET SIZE | 1-1/2" |
| OUTLET SIZE | 2" |
| EXHAUST SIZE | 2-1/2" |
| BASIC SIZE | 30 |
| PORTS 1-2 FLOW | 20 Cv (19680 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 55 Cv (54120 Nl/min) |
| FEEDBACK RATING | N/A |
| POWER CONSUMPTION | 15 watts |
| SOLENOID CONNECTION | 3 Lead Wires with Conduit |
| FEEDBACK CONNECTION | N/A |
| SOLENOID/SENSOR PIN CONFIGURATION | N/A |
| OPERATING PRESSURE MAX | 120 psig (8.3 bar) |
| PILOT SUPPLY | Internal |
| PRESSURE GAUGE | N/A |
| HEIGHT | 16.87 in (428.5 mm) |
| LENGTH | 9.85 in (250.2 mm) |
| WIDTH | 11.82 in (300.3 mm) |
| WEIGHT | 34.7 lbs (15.1 kg) |
| MOUNTING | Base Mount |
| AMBIENT TEMPERATURE | 15 to 122 F (-10 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered, lubricated or unlubricated (mineral oils according to DIN 51519, viscosity classes 32-46) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | N/A |