Specifications
| SERIES | DM2C Series |
|---|---|
| VALVE FUNCTION | Redundant 3/2 Single Solenoid |
| CONSTRUCTION | Dual Poppet |
| ACTUATION | Electrical |
| SOFT START | Not Included |
| LOCKOUT | Not Included |
| MONITORING | Internal |
| FEEDBACK | Mechanical Pressure Switch |
| RESET | Solenoid |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| THREAD TYPE | G |
| INLET SIZE | 1" |
| OUTLET SIZE | 1" |
| EXHAUST SIZE | 1" |
| BASIC SIZE | 8 |
| PORTS 1-2 FLOW | 4.3 Cv (4231 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 9.4 Cv (9250 Nl/min) |
| FEEDBACK RATING | Contacts - 0.1 A, 125/250 volts AC; 0.1 A, 30 volts DC; 0.3 A, 60 volts DC |
| POWER CONSUMPTION | 15 watts |
| SOLENOID CONNECTION | 5-pin M12 |
| FEEDBACK CONNECTION | EN 175301-803 Form A |
| OPERATING PRESSURE MAX | 120 psig (8.3 bar) |
| PILOT SUPPLY | Internal |
| HEIGHT | 12.73 in (323.3 mm) |
| LENGTH | 5.41 in (137.4 mm) |
| WIDTH | 7.48 in (190 mm) |
| WEIGHT | 8.4 lbs (3.7 kg) |
| MOUNTING | Base Mount |
| AMBIENT TEMPERATURE | 15 to 122 F (-10 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered, lubricated or unlubricated (mineral oils according to DIN 51519, viscosity classes 32-46) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |