Specifications
| SERIES | SV27 |
|---|---|
| ACTUATION | Pneumatic |
| VALVE FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| SOFT START | Not Included |
| LOCKOUT | Included |
| MONITORING | External |
| FEEDBACK | DPST Switch |
| THREAD TYPE | G |
| INLET SIZE | 1-1/4" |
| OUTLET SIZE | 1-1/2" |
| EXHAUST SIZE | 1-1/2" |
| PORTS 1-2 FLOW | 30 Cv (29520 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 32 Cv (31488 Nl/min) |
| FEEDBACK RATING | (Minimum) 50 mA/24 volts DC; (Maximum) 2.5 A/120 volts AC |
| FEEDBACK CONNECTION | 5-pin M12 |
| OPERATING PRESSURE | 150 psig (10.3 bar) |
| PILOT SUPPLY | Internal or External |
| HEIGHT | 10.09 in (256 mm) |
| LENGTH | 8.06 in (205 mm) |
| WIDTH | 6.80 in (173 mm) |
| WEIGHT | 7.4 lb (3.4 kg) |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 2 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |