Specifications
| VALVE TYPE | Modular Coaxial Valves |
|---|---|
| SERIES | CV10 |
| MEDIA | liquid, highly viscous, contaminated and neutral gases |
| MODULE TYPE | Distributor |
| ACTUATION | Direct Acting |
| VOLTAGE | 230 VAC |
| POWER CONSUMPTION | 0.175A |
| NOMINAL DIAMETER | DN10 |
| FUNCTION | 2/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| THREAD TYPE | NPT |
| FLOW (M³/H) | 2.1 Kv (2.45 Cv) |
| PRESSURE RANGE | 0-40 Bar (0-600 psi) |
| BACK PRESSURE | max. 0 to 16 bar (0-240 psi) |
| AMBIENT TEMPERATURE | -10°C to +50°C (-4°F to +122°F) |
| MEDIA TEMPERATURE | -10°C to +100°C (-4°F to +212°F) |
| ELECTRICAL DRIVE | DC solenoid Housing steel, surface-coated. Reset: spring 1.4310 |
| VOLTAGE TOLERANCE | ± 10% to VDE 0580 |
| INSULATION CLASS (WIRE) | H (180°C) |
| DUTY CYCLE | 100% ED |
| E-PORT | connector DIN EN 175301-803, Form A |
| ENCLOSURE RATING | IP 65 with mounted connector |
| VALVE SEAT MATERIAL | PTFE |
| SEALING MATERIAL | FKM |
| VALVE BODY MATERIAL | Aluminium Black Anodized |
| CONTROL TUBE | Stainless Steel |
| WEIGHT | 1.5 kg (3.3 lb) |