Specifications
| VALVE SERIES | MDC1 |
|---|---|
| FEEDBACK | Not Included |
| SOFT START | Included |
| MONITORING | External |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| ELECTRICAL CONNECTION | DIN EN 175301-803 Form C |
| THREAD | G |
| PORT SIZE (IN-OUT) | 3/8" |
| PORT SIZE (EXHAUST) | 1" |
| BODY SIZE | 1/2" |
| GAUGE | Not Included |
| LOCKOUT SERIES | Classic LOX |
| LOCKOUT LOCATION | Before FRL |
| EXTRA PORT BLOCK | 3/8" |
| EXTRA PORT BLOCK LOCATION | Upstream/Downstream |
| FRL SERIES | MD4 |
| FILTER REGULATOR | Integrated |
| LUBRICATOR | Not Included |
| SILENCER | Included |
| PLATE MOUNT | Not Included |
| DRIP LEG | Not Included |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 1 |
| DGUV CERTIFICATION | Pending |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| UKCA | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Pending |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF