Specifications
| ACTUATION | Electrical |
|---|---|
| INLET PIPE SIZE | 1/4" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| FUNCTION | 2/2 |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| APPLICATION | High Temperature |
| THREAD TYPE | NPT |
| PORTS 1-2 FLOW | 1.7 Cv (1700 l/min) |
| RETURN | Spring |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 4.5 Watts |
| CONNECTION | 1/2" Conduit, 30" Leads |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | 2 to 10 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
PDF Documents
Product Catalog - 21 Series
Open PDF