Specifications
| VALVE TYPE | Hazardous Location |
|---|---|
| VALVE FUNCTION | 2/2 Single Solenoid |
| SERIES | 27 |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| THREAD TYPE | NPT |
| ACTUATION | Electrical |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| VOLTAGE | 120 VAC |
| INLET SIZE | 2" |
| OUTLET SIZE | 2" |
| EXHAUST SIZE | N/A |
| BODY SIZE | 2" |
| LENGTH | 8.62 in (219 mm) |
| WIDTH | 5.13 in (130 mm) |
| HEIGHT | 13.0 in (330 mm) |
| WEIGHT | 16.0 lb (7.3 kg) |
| PORTS 1-2 FLOW | 57 Cv (56088 Nl/min) |
| PORTS 1-4 FLOW | N/A |
| PORTS 2-3 FLOW | N/A |
| PORTS 4-3 FLOW | N/A |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 140 F (4 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psi (10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |
| FM APPROVED | Yes |