Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 27 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 3/8" |
| AVG CV | 4 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 3.56 in (90 mm) |
| WIDTH | 3.11 in (79 mm) |
| HEIGHT | 3.71 in (94 mm) |
| WEIGHT | 1.3 lb (0.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal, Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |