Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 27 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 3/4" |
| CV (1-2) | 8 |
| CV (2-3) | 12 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 4.45 in (113 mm) |
| WIDTH | 3.59 in (91 mm) |
| HEIGHT | 4.73 in (120 mm) |
| WEIGHT | 2.0 lb (0.9 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal, Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |