Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 27 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1-1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1-1/2" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1-1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 1-1/4" |
| CV (1-2) | 19 |
| CV (2-3) | 23 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 6.63 in (168 mm) |
| WIDTH | 4.84 in (123 mm) |
| HEIGHT | 7.49 in (190 mm) |
| WEIGHT | 8.0 lb (3.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal, Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |