Specifications
| VALVE TYPE | Safe Control |
|---|---|
| SERIES | SV27 |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Single Pilot |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| ACTUATION | Pneumatic |
| SOFT START | Not Included |
| LOCKOUT | Not Included |
| MONITORING | External |
| FEEDBACK | DPST Switch |
| COMMUNICATION | N/A |
| RESET | Automatic |
| BASIC SIZE | 3/4" |
| INLET SIZE | 3/4" |
| OUTLET SIZE | 3/4" |
| EXHAUST SIZE | N/A |
| THREAD TYPE | G |
| PORTS 1-2 FLOW | 9 Cv (8856 Nl/min) |
| PORTS 1-2 FLOW (NL/MIN) | 8856 |
| FEEDBACK RATING | (Minimum) 50 mA/24 volts DC; (Maximum) 2.5 A/120 volts AC |
| VOLTAGE | N/A |
| POWER CONSUMPTION | N/A |
| SOLENOID CONNECTION | N/A |
| FEEDBACK CONNECTION | 5-pin M12 |
| SOLENOID/SENSOR PIN CONFIGURATION | N/A |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psig (10.3 bar) |
| OPERATING PRESSURE MAX (BAR) | 10.3 |
| PILOT SUPPLY | Internal or External |
| GAUGE | N/A |
| HEIGHT | 6.1 in (155 mm) |
| HEIGHT (MM) | 155 |
| LENGTH | 5.7 in (145 mm) |
| LENGTH (MM) | 145 |
| WIDTH | 3.1 in (79 mm) |
| WIDTH (MM) | 79 |
| WEIGHT | 3.4 lb (1.6 kg) |
| WEIGHT (KG) | 1.6 |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | 4 to 50 |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | 4 to 80 |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 2 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |