Specifications
| VALVE TYPE | Safe Control |
|---|---|
| SERIES | SV27 |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Single Solenoid |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| ACTUATION | Electrical |
| SOFT START | Not Included |
| LOCKOUT | Not Included |
| MONITORING | External |
| FEEDBACK | DPST Switch |
| COMMUNICATION | N/A |
| RESET | Automatic |
| BASIC SIZE | 1-1/4" |
| INLET SIZE | 1-1/2" |
| OUTLET SIZE | 1-1/2" |
| EXHAUST SIZE | N/A |
| THREAD TYPE | NPT |
| PORTS 1-2 FLOW | 29 Cv (28536 Nl/min) |
| PORTS 1-2 FLOW (NL/MIN) | 28536 |
| FEEDBACK RATING | (Minimum) 50 mA/24 volts DC; (Maximum) 2.5 A/120 volts AC |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| POWER CONSUMPTION | 87 VA inrush, 30 VA holding on 50 or 60 Hz |
| SOLENOID CONNECTION | 3-pin Mini |
| FEEDBACK CONNECTION | 5-pin M12 |
| SOLENOID/SENSOR PIN CONFIGURATION | N/A |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psig (10.3 bar) |
| OPERATING PRESSURE MAX (BAR) | 10.3 |
| PILOT SUPPLY | Internal or External |
| GAUGE | N/A |
| HEIGHT | 12.0 in (303 mm) |
| HEIGHT (MM) | 303 |
| LENGTH | 6.49 in (165 mm) |
| LENGTH (MM) | 165 |
| WIDTH | 4.09 in (104 mm) |
| WIDTH (MM) | 104 |
| WEIGHT | 8.1 lb (3.7 kg) |
| WEIGHT (KG) | 3.7 |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | 4 to 50 |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | 4 to 80 |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 2 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |