Specifications
| VALVE TYPE | Soft-Start |
|---|---|
| SERIES | 27 |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 3/2 Single Solenoid |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| THREAD TYPE | NPT |
| BODY SIZE | 3/8" |
| LENGTH | 4.19 in (106 mm) |
| WIDTH | 3.15 in (77 mm) |
| HEIGHT | 8.80 in (224 mm) |
| WEIGHT | 4.5 lb (2.0 kg) |
| INLET SIZE | 1/2" |
| OUTLET SIZE | 1/2" |
| EXHAUST SIZE | 1/2" |
| CONSTRUCTION | Spool |
| MOUNTING | Inline |
| PORTS 1-2 FLOW | 3.3 Cv (3247 Nl/min) |
| PORTS 2-3 FLOW | 5.3 Cv (5215 Nl/min) |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120F (4 to 50C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175F (4 to 80C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| SPOOL MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF