Specifications
| SERIES | 77 |
|---|---|
| ACTUATION | Electrical |
| VOLTAGE | 230/240 VAC |
| STATUS INDICATOR | Included |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET SIZE | 3/4 |
| OUTLET SIZE | 3/4 |
| EXHAUST SIZE | Built in Silencer |
| BASE SIZE | 4 |
| LENGTH | 6.87 in (174.4 mm) |
| WIDTH | 4.88 in (124.0 mm) |
| HEIGHT | 12.17 in (309.0 mm) |
| WEIGHT | 11.2 lb (5.1 kg) |
| CV (1-2) | 3.2 |
| CV (1-4) | 3.4 |
| CV (2-3) | 2.7 |
| CV (4-5) | 7.2 |
| SOLENOID CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| STATUS INDICATOR CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| CONSTRUCTION | Double Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 122 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psi (10.3 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N; Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |