Specifications
| VALVE TYPE | Coaxial Valve |
|---|---|
| SERIES | CV10 |
| MEDIA | liquid, highly viscous, contaminated and neutral gases |
| ACTUATION | Externally Controlled |
| NOMINAL DIAMETER | DN04 |
| FUNCTION | 2/2 Way Module Valve Distributor |
| FUNCTION NC/NO | Normally Open |
| THREAD TYPE | NPT |
| PIPE SIZE | 1/8 |
| FLOW (M³/H) | 0.6 Kv (0.7 Cv) |
| PRESSURE RANGE | 0-100 Bar (0-1500 psi) |
| BACK PRESSURE | max. 0 to 16 bar (0-240 psi) |
| AMBIENT TEMPERATURE | -10°C to +80°C (-4°F to +176°F) |
| MEDIA TEMPERATURE | -10°C to +130°C (-4°F to +266°F) |
| PNEUMATIC DRIVE - CONTROL | double-acting with spring return (spring made of 1.4310), preferably controlled via 5/2-way pilot valve |
| PNEUMATIC DRIVE - OPERATING PRESSURE | 4 to 10 bar |
| PNEUMATIC DRIVE - CYCLE TIME | adjustable via 20 - 3000 ms exhaust throttle |
| PNEUMATIC DRIVE - FLOW MEDIA | filtered air, neutral gases |
| PNEUMATIC DRIVE - CONTROL CONNECTIONS CYLINDER | M5 (port size 2+4) |
| VALVE SEAT MATERIAL | PTFE |
| SEALING MATERIAL | FKM |
| VALVE BODY MATERIAL | Brass |
| CONTROL TUBE MATERIAL | Stainless Steel |
| WEIGHT | 0.175 kg (0.39 lb ) |