Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | CX |
| APPLICATION | Vacuum, Leak Tight |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Air |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 2-1/2 |
| OUTLET PIPE SIZE | 2-1/2 |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mount |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Locking |
| AVG CV | 108 |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 145 psig (vacuum to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 6.75 in (171.5 mm) |
| WIDTH | 5.50 in (139.7 mm) |
| HEIGHT | 9.62 in (244.4 mm) |
| HEIGHT (MM | 244.4 |
| WEIGHT | 19.5 lb (8.9 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal & Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |