Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | CX |
| APPLICATION | Vacuum, Leak Tight |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 2/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Air |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/2 |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8 |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mount |
| CONNECTION | EN 175301-803 Form C |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| AVG CV | 3.5 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 50 Hz: 5.4 VA/60 Hz: 5.0 VA |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 145 psig (vacuum to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 2.83 in (71.8 mm) |
| WIDTH | 3.83 in (97.4 mm) |
| HEIGHT | 2.85 in (72.4 mm) |
| HEIGHT (MM | 72.4 |
| WEIGHT | 1.4 lb (0.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal & Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |