Specifications
| VALVE TYPE | Safe Cylinder Control and Hold |
|---|---|
| SERIES | CC4 |
| CONSTRUCTION | Redundant Dual Poppet |
| BODY SIZE | 2 |
| PORTS 1-2 FLOW (CV) | 1.7 |
| PORTS 1-2 FLOW (NL/MIN) | 1673 |
| PORTS 1-2 FLOW | 1.7 Cv (1673 Nl/min) |
| PORTS 2-1 FLOW (CV) | 1.8 |
| PORTS 2-1 FLOW (NL/MIN) | 1771 |
| PORTS 2-1 FLOW | 1.8 Cv (1771 Nl/min) |
| LENGTH | 13.61 in (345.7 mm) |
| LENGTH (MM) | 345.7 |
| WIDTH | 5.6 in (142.2 mm) |
| WIDTH (MM) | 142.2 |
| HEIGHT | 4.93 in (125.3 mm) |
| HEIGHT (MM) | 125.3 |
| WEIGHT | 18.3 lb (8.3 kg) |
| WEIGHT (KG) | 8.3 |
| VALVE FUNCTION | Dual 4/3 Double Solenoid |
| DEFAULT | Closed Center |
| ACTUATION | Electrical |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| PRESSURE RELEASE TYPE | Manual |
| PORT SIZE | 3/4" |
| THREAD TYPE | NPT |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| POWER CONSUMPTION | 3.5 watts |
| ELECTRICAL CONNECTION | 5-pin M12 |
| MOUNTING | Base Mount |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE (CELSIUS) | 4 to 50 |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE (CELSIUS) | 4 to 80 |
| FLOW MEDIA | Compressed air according to ISO 8573-1 Class 7:4:4 |
| PILOT SUPPLY | Internal or External |
| OPERATING PRESSURE | 120 psi (8 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | 8 |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |