Specifications
| SERIES | 19 |
|---|---|
| CONSTRUCTION | Poppet |
| PORTS 1-2 FLOW | 1.2 Cv (1181 Nl/min) |
| PORTS 2-1 FLOW | 1.3 Cv (1279 Nl/min) |
| LENGTH | 2.2 in (55 mm) |
| WIDTH | 0.9 in (22 mm) |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Pneumatic PO Check |
| DEFAULT | Normally Closed |
| ACTUATION | Manual |
| PILOT TYPE | Air |
| PRESSURE RELEASE TYPE | Manual |
| PORT 1 SIZE | 3/8" |
| PORT 2 SIZE | 3/8" |
| THREAD TYPE | G |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Nickel Plated Brass and Anodized Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N & Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | No |
| CE CERTIFICATION | No |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | No |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF